Faaliyetler

Botanik bahçemiz serasında hem gösterim amaçlı hem de uygulama ve bilimsel amaçlı yetiştiricilik faaliyetleri sürdürülmektedir. 2010 yılı içerisinde yaklaşık 15 farklı türde yerli ve yabancı ağaç ve çalı fidanı tohumdan veya çelikten yetiştirilmiştir. Çelikten yetişilen türler arasında ateş dikeni, karamuk, taflan ve limon servi gibi türler yer alırken, tohumdan yetiştirilen türler arasında mavi ladin, batı ladini, ispanya göknarı, atlas sediri gibi ağaçlar yer almaktadır. Bunlar arasından özellikle peyzaj çalışmalarında önemli yeri olan mazı ve mavi ladin fidanlarının tohumdan yetiştiriciliği üzerine bilimsel çalışmalar yürütülmektedir. Bu kapsamda, osmocote gübre olarak da bilinen yavaş yarayışlı gübrelerin fidan gelişimi üzerine son derece olumlu etkileri olduğu belirlenmiştir.
Ayrıca ülkemizde var olan ve botanik bahçemize transferi yapılmış olan 50’ye yakın gül türünün çelikten yetiştiriciliği üzerine de faaliyetlerimiz devam etmektedir. 


SDÜ Botanik Bahçesi ve Herbaryum Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü tarafından "Botanik bahçesi ilköğretim okullarıyla buluşuyor Projesi" kapsamında 2009-2010 yılı içerisinde Hafız İbrahim Demiralay, Ülkü, Hilmi Dilmen, Mustafa Şener, İyaş Selçuklu, Halıkent, Yedişehitler, Mavikent, ilköğretim Okulları öğrencileri tarafından ziyaret edilmiştir. Merkez Müdürü Doç.Dr. Hüseyin FAKİR ve Müdür Yardımcısı Yrd.Doç.Dr. Yasin KARATEPE öğrencilere ülkemizin bitki varlığı, orman, ağaç ve doğa sevgisi, bitkilerin önemi hakkında merkez bahçesinde uygulamalı bilgi vermiştir.
Merkez Müdürü FAKİR; doğayı tanıtıcı ve eğitici çalışmaların 2011 eğitim öğretim yılında da devam edeceğini belirtmiştir.

SDÜ Botanik Bahçesi alanında oluşturulan “İlköğretim Bahçesi”’ne 2009-2010 yılı içerisinde fidanlar dikilmiştir.
 

 


SDÜ Botanik Bahçesi içerisinde oluşturulan “Anı Park”a yurt içi ve yurt dışından üniversitemize gelen misafirlerimize egzotik ve endemik ağaçlar diktirilmiştir.

 


Merkezimiz Müdürü Doç. Dr. Hüseyin FAKİR ve Merkez Kurulu Üyesi Yrd.Doç.Dr. Nevzat GÜRLEVİK, üyesi olduğumuz Uluslar arası Botanik Bahçeleri Birliği (Botanic Gardens Conservation International) tarafından 29 Haziran 4 Temmuz 2008 tarihleri arasında Hollanda’da düzenlenen botanik araştırmaları ve iklim değişikliği konusundaki güncel gelişmelerle ilgili olarak 2. Dünya Bilimsel Kongresine katılmışlardır.

 

Kongreye katılım ile dünyadaki Botanik Bahçeleri temsilcileri ile yüz yüze görüşme olanağı yakalanmış güncel gelişmeler tartışılarak, geleceğe dönük yapılabilecek olan bazı araştırma çalışmaları (araştırma projeleri, bitki türü alışverişi vb.) konusunda fikir alışverişinde bulunulmuştur.
 


 

Yayın Tarihi: 10/04/2012
Okunma Sayısı: 4969